Formatowanie warunkowe – możemy potocznie nazwać jako podkreślanie, zaznaczanie danych, które spełniają wymagane przez użytkownika kryteria. W kilku przykładach pokażemy na czym polega formatowanie, jak tworzyć reguły, a także jak używać tych wbudowanych w arkuszu kalkulacyjnym. Zapraszamy do lektury!
Z lekcji dowiesz się:
Na czym polega formatowanie? Jak tworzyć reguły?
Jak z bazy 10 000 danych, uzyskać 100 najwyższych wyników?
Jak wizualizować dane, które spełniają określone kryteria?
Z lekcji dowiesz się:
Na czym polega formatowanie? Jak tworzyć reguły?
Jak z bazy 10 000 danych, uzyskać 100 najwyższych wyników?
Jak wizualizować dane, które spełniają określone kryteria?
Aby skorzystać z opcji formatowania warunkowego, należy wybrać zakładkę narzędzia główne i opcje formatowanie warunkowe (Rysunek 1).
(Rysunek 1)
Przykład 1
Naszym zadaniem jest odpowiednie wyróżnienie komórek w których kolor oczu jest niebieski i zielony - na analogiczny kolor. Skorzystamy z reguły wbudowanej w arkuszu kalkulacyjnym z sekcji „równe” (Rysunek 2).
(Rysunek 2)
Jako kryterium wpisujemy zadaną wartość w naszym przypadku będzie to słowo „niebieskie”, a w kolejnym kroku „zielone”, ale oczywiście można wskazać dowolny tekst, liczbę lub znak. Dodatkowo wybieramy w jaki sposób mamy sformatować nasz tekst, czyli na kolor niebieski i zielony (Rysunek 3).
(Rysunek 3)
Przykład 2
Naszym zadaniem jest zaznaczenie na kolor zielony 5 osób najwyższych, a na czerwono 5 osób najniższych. Ponownie skorzystamy z wbudowanej reguły tym razem z opcji zaznaczanie pierwszych i ostatnich. Początkowo Excel jako ustawienia domyślne pokazuje zaznaczenie 10 elementów, ale oczywiście jest to opcjonalne, możemy wskazać dowolną wartość (Rysunek 4).
(Rysunek 4)
Przykład 3
Poprzez użycie formatowania warunkowego możemy w prosty i szybki sposób zaznaczyć wszystkie nasz dane, które są powyżej lub poniżej średniej z naszego zbioru. W tym celu skorzystamy z reguły wbudowanej w arkuszu kalkulacyjnym „Powyżej średniej” (Rysunek 5).
(Rysunek 5)
Przykład 4
W tym przykładzie w przeciwieństwie do pozostałych, samodzielnie utworzymy regułę warunkowego formatowania komórek. Naszym zadaniem jest, aby zaznaczyć cały wiersz, dla komórki o najniższej wartości BMI. Jako, że chcemy zaznaczyć cały wiersz, a nie tylko wartości z pojedynczej kolumny, jako obszar formatowania zaznaczamy cały nasz zbiór danych. Następnie wybieramy opcję „nowa reguła” i przechodzimy do okno dialogowego, gdzie możemy wpisywać funkcje i wybrać sposób formatowania komórek spełniających nasze kryteria. Aby znaleźć minimalną wartość skorzystamy z funkcji (Rysunek 6).
(Rysunek 6)
Następnie zatwierdzamy i uzyskujemy zadany przez nas efekt.
Dodatkowe możliwości
W tym miejscu warto zatrzymać się, żeby wyjaśnić, jakie możliwości oferują opcje przedstawione na rysunku 7.
(Rysunek 7)
Nowa reguła – umożliwia stworzenie nowej reguły (Rysunek 8)
(Rysunek 8)
Zarządzanie regułami – pozwala na przeglądanie reguł, które stworzyliśmy. Dodatkowo możemy w tym panelu: utworzyć, usunąć, a także edytować stworzoną przez ans regułę (Rysunek 9).
(Rysunek 9)
Wyczyść reguły – pozwala na szybkie usunięcie wszystkich reguł występujących na zaznaczonym przez nas obszarze bądź z całego arkusza.
Co ważne, formatowanie warunkowe może nam posłużyć nie tylko jako narzędzie do lepszej wizualizacji danych. Wyobraźmy sobie ze mamy dużą liczbę informacji np. 10 000, a naszym zadaniem jest przedstawić 100 rekordów o najwyższej wartości. Ze znanej reguły 10 pierwszych, wybierzemy żądaną liczbę danych i wskażemy, żeby były oznaczone na zielono.
Okazuje się, że tak zdefiniowane dane nadal nie są widoczne! W tej sytuacji z pomocą przychodzi opcja filtru, pozwalająca filtrować dane ze względu na kolor. W ten przejrzysty sposób można zaprezentować 100 rekordów o najwyższym wyniku (Rysunek 10).
(Rysunek 10)
Zachęcamy do ćwiczeń i pracy z formatowaniem warunkowym. W powyższym materiale pokazane zostało kilka reguł, które można zastosować, ale warto je wszystkie przećwiczyć samemu, gdyż działają one w analogiczny sposób. Przy niewielkim nakładzie pracy powinny być bardzo przyjaznym i użytecznym narzędziem w pracy z arkuszem kalkulacyjnym.
© Sprytny Excel