Stosowanie funkcji ORAZ i LUB w złożonych formułach JEŻELI jest niezwykle przydatną umiejętnością w pracy z arkuszem kalkulacyjnym. Zasadę ich działania wyjaśnimy na przykładzie poszukiwania przez klienta samochodu określonej marki i koloru oraz według jeszcze jednego wybranego kryterium. Zapraszamy do nauki.
Z lekcji dowiesz się:
Jak sprawnie wyszukiwać produkty spełniający zadane kryteria?
Jak działa funkcja: ORAZ, LUB oraz formuła JEŻELI?
Przy jakich poleceniach się sprawdzą?
Z lekcji dowiesz się:
Jak sprawnie wyszukiwać produkty spełniający zadane kryteria?
Jak działa funkcja: ORAZ, LUB oraz formuła JEŻELI?
Przy jakich poleceniach się sprawdzą?
Mamy bazę danych dotyczącą samochodów w jednym z komisów. Naszym zadaniem będzie poprzez napisanie odpowiedniej formuły przyporządkowanie do danego samochody wartość „Kup” - jeśli spełni on założenie klienta i „Brak” jeśli tego założenia nie spełnia
Zanim przejdziemy do rozwiązywania zadań, krótkie przypomnienie zajęć z matematyki i logicznego sensu wyrażeń ORAZ i LUB.
LUB – aby wartość logiczna była prawdziwa co najmniej jedno z założeń musi zostać spełnione.
ORAZ - aby wartość logiczna była prawdziwa wszystkie założenie musza zostać spełnione (rys. 1).
(Rys. 1)
Pierwsze założenie jakie będzie rozpatrywane:
Klient chce kupić samochód, który będzie modelu Toyota lub będzie czerwony, a do tego jest obecnie dostępny w salonie.
Musimy w tym przypadku zastosować połączenie dwóch funkcji logicznych LUB i ORAZ.
LUB będzie dotyczyło marki samochodu i koloru, a ORAZ jego dostępności.
Funkcja ma postać jak na rys. 2.
(Rys. 2)
Przeanalizujmy po kolei argumenty funkcji.
Zaczynamy od funkcji JEŻELI, a następnie funkcji LUB. Jej składnia to oddzielone za pomocą średnika wartości logiczne jakie mają zostać spełnione. W tym przypadku dwa warunki czyli: marka Toyota, albo kolor czerwony. Następnie aby połączyć kolejną funkcję ORAZ możemy zastosować operator „*” i tutaj jest jedna wartość logiczna czyli dostępność określana jako 1. Dalej formuła wygląda już jak w przypadku klasycznej formuły JEŻELI, czyli wypisujemy argument w przypadku spełnienia warunku i w przypadku jego niespełnienia.
Teraz omówmy sobie tą formule na płaszczyźnie logiki matematycznej. Żeby prawdziwy był pierwszy warunek to jedno kryterium musi zostać spełnione, czyli albo samochód Toyota, albo kolor czerwony oraz dostępność musi mieć wartość 1. Zobaczmy jakie wyniki zwróciła formuła (rys. 3).
(Rys. 3)
Widzimy, że dla wierszy, które spełniły wartość formuły pojawiła się informacja „Kup”. Warto jeszcze raz przenalizować wszystkie wyniki dla lepszego zrozumienia zasady działania.
Drugie założenie:
Klient poszukuje samochodu marki Audi, który ma kolor biały i ma więcej niż 100 koni mechanicznych lub został wyprodukowany później niż w 2000 roku.
Znowu podejdźmy do sprawy z punktu logicznego. Początkowa formuła to ORAZ ponieważ muszą być spełnione oba kryteria: marka samochodu jako audi i kolor jako biały, następnie formuła LUB ponieważ wystarczy, że jeden z warunków będzie zwracał prawdę – liczba koni mechanicznych lub data produkcji.
Funkcja ma postać:
(Rys. 4)
Ponownie klasycznie zaczynamy od funkcji JEŻELI, a następnie jako że oba kryteria muszą zostać spełnione, wybieramy funkcje ORAZ i wypisujemy wartości logiczne jakie mają zostać spełnione. Za pomocą operator a”*” dodajemy funkcje LUB i podajemy wartości logiczne z których jak już wiemy, wystarczy że zostanie spełniona jedna, aby wyrażenie zwróciło wartość - prawda. Formułę kończymy argumentami w przypadku spełnienia i niespełnienia złożonego warunku JEŻELI.
Formuła zwraca następujące wyniki:
(Rys. 5)
W formie ciekawostki można dodać, że warunków logicznych wprowadzonych w funkcje w Excelu może być do 255 jednocześnie.
Zachęcam do przerobienia materiału i wykorzystywania umiejętności w praktyce, ponieważ mogą znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach.
Polecamy także:
Kamil Skonecki
© Sprytny Excel