W pracy z Excelem bardzo często używa się zagnieżdżonej funkcji JEŻELI. Warto wiedzieć, jak poprawienie używać tej funkcji, a także jak zastąpić ją, sporo prostszą funkcją WARUNKI. Obie metody są poprawne i bardzo często wykorzystywane w arkuszu kalkulacyjnym. Zapraszamy do nauki na konkretnych przykładach!
Z lekcji dowiesz się:
Jak łatwiej przypisywać ceny w zależności od ilości sprzedanego towaru?
Jak wykorzystać funkcje JEŻELI oraz WARUNKI?
Co to jest test logiczny? Do czego służy?
Jak działa wartość jeśli prawda?
Z lekcji dowiesz się:
Jak łatwiej przypisywać ceny w zależności od ilości sprzedanego towaru?
Jak wykorzystać funkcje JEŻELI oraz WARUNKI?
Co to jest test logiczny? Do czego służy?
Jak działa wartość jeśli prawda?
Przykład 1
W arkuszu Excel znajdują się dane dotyczące sprzedaży koszulek w hurtowni (Rysunek 1).
Naszym zadaniem jest odpowiednie przypisanie cen w zależności od ilości sprzedanego towaru (Rysunek 2).
(Rysunek 2)
Ponieważ wartości są zapisane w postaci przedziałów, niemożliwe jest w tym momencie zastosowanie wyszukaj pionowo, dlatego skorzystamy z zagnieżdżonej funkcji jeżeli i funkcji warunki.
Widzimy, że w zagnieżdżonej wersji konstrukcji jeżeli, w miejsce, w które normalnie wpisywalibyśmy wartość jeśli nie prawda, teraz wpisujemy kolejne funkcje jeżeli, na końcu zamykając ja tyloma nawiasami, ile razy użyliśmy wspomnianej funkcji (Rysunek 3).
(Rysunek 3)
Uwaga: musimy pamiętać o prawidłowym wskazaniu warunku ograniczającego, jeżeli tzn.:
Jeżeli zaczynamy od najmniejszego ograniczenia, to zawsze wybieramy większą wartość przedziału i narzucamy warunek, że nasza wartość musi być mniejsza bądź równa.
Jeżeli zaczynamy od ostatniego, największego przedziału, to zawsze wybieramy mniejszą wartość przedziału i warunek większe równe.
Dlaczego?
Dla przykładu, wyobraźmy sobie że naszym pierwszym ograniczeniem byłoby B2 > 0, a drugim B2 > 20. Na pozór wszystko wydaje się prawidłowe. Niestety w tak zbudowanej formule wszystkie wartości przyjęłyby wartość dla pierwszego przedziału, ponieważ zarówno 15, jak i 80 zwraca wartość logiczną; Prawda, więc Excel w pewien sposób przestaje czytać naszą zagnieżdżoną formułę i zwraca pierwszą prawdziwą wartość logiczną. W prawidłowej wersji mniejsze B2 <= 20 i B2 <= 40, powodują, że tylko wartości z tych przedziałów, dają wartość logiczna Prawda.
Jak łatwo zauważyć funkcja jest stosunkowo długa, sporo w niej średników i nawiasów, więc dość łatwo można się pomylić. Szczególnie że w przedstawionym przykładzie zawarto 5 warunków, a cóż dopiero by się działo, gdyby było ich np. 20?
Dlatego pokażemy zastosowanie alternatywnego sposobu, który zwróci analogicznie wyniki, ale jednocześnie jest szybszy i prostszy.
Skorzystamy z Funkcji Warunki.
Oczywiście zaczynamy od wpisania funkcji w pustą komórkę, ale tym razem skorzystamy opcji wstaw funkcje, która ułatwi korzystanie z funkcji warunki (Rysunek 4).
(Rysunek 4)
Widzimy ze schemat funkcji jest niezwykle prosty (Rysunek 5).
Test logiczny - gdzie wpisujemy jaki ma być warunek, aby w komórce pojawiła się dana wartość:
Wartość _jeśli_prawda – tutaj konkretna wartość, którą chcemy uzyskać, po spełnieniu warunku.
I analogicznie w ten sam sposób dodajemy kolejne argumenty (Rysunek 5).
(Rysunek 5)
Funkcja w pasku formuły wygląda następująco (Rysunek 6).
(Rysunek 6)
Oczywiście funkcje można wpisywać za pomocą jednego i drugiego sposobu, zależy tylko co jest w danej sytuacji dla nas łatwiejsze w użytkowaniu.
W ten sposób udało nam się poprawnie rozwiązać zadanie korzystając z dwóch różnych metod. Obie oczywiście są poprawne i jest to już indywidualny wybór z której wolimy korzystać. Mimo wszystko zachęcamy do wybierania funkcji warunki, szczególnie przy wielu warunkach ograniczających.
Polecamy także:
© Sprytny Excel