Ochroń dane: zabezpieczenia w arkuszu kalkulacyjnym!

Triki
Początkujący
Porządkowanie danych
0:00czas trwania

Zdarza się, że pracując na plikach zawierających wrażliwe nie chcemy aby przypadkowy użytkownik mógł otworzyć dany plik Excela. W tym celu należy założyć hasło, bez którego nie będzie można uruchomić arkusza. Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi zabezpieczeniami w arkuszu kalkulacyjnym.

Opublikowane: 27 grudnia 2019
Lekcję prowadzi: Kamil Skonecki
Wykonaj zadanie samodzielnie
Dostępne po opłaceniu
Pobierz szablon do dalszej pracy
Dostępne po opłaceniu

Zobacz krok po kroku jak wykonać lekcję

Z lekcji dowiesz się:

  • Jak założyć hasło na plik Excela?

  • W jaki sposób zdjąć zabezpieczenie i umożliwić otwarcie pliku?

  • Do czego służy ograniczenie poleceń np. usuwania lub wstawiania kolumn!

  • Kiedy ukryć niektóre zakładki w Excelu?

Z lekcji dowiesz się:

  • Jak założyć hasło na plik Excela?

  • W jaki sposób zdjąć zabezpieczenie i umożliwić otwarcie pliku?

  • Do czego służy ograniczenie poleceń np. usuwania lub wstawiania kolumn!

  • Kiedy ukryć niektóre zakładki w Excelu?

Wykonaj zadanie samodzielnie
Dostępne po opłaceniu
Pobierz szablon do dalszej pracy
Dostępne po opłaceniu

Założenie hasła

Założenie hasła na plik, nie jest zadaniem trudnym. W tym celu w otwartym arkuszu wybieramy Plik, a następnie sekcje Informacje, gdzie pojawia się następujący widok (rys. 1 i 2):

(Rys. 1)

(Rys. 2)

Skoncentrujmy się na polu „Ochroń skoroszyt”. Rozwijamy dostępne w nim opcje i wybieramy opcje „Szyfruj przy użyciu hasła” (rys. 3).

(Rys. 3)

Pojawi się okienko, w którym należy wpisać hasło, które należy zapamiętać. Po wpisaniu hasła, Excel prosi o jego potwierdzenie, wiec ponownie wpisujemy wybrany ciąg znaków (rys. 4 i 5).

(Rys. 4)

(Rys. 5)

Zapisujemy plik i od tego momentu dany arkusz nie zostanie otworzony bez wpisania hasła. Można zawsze przetestować poprawne działanie ustawionego zabezpieczenia. Po zapisaniu pliku, zamykamy Excel i próbujemy otworzyć go ponownie.

Podczas uruchamiania arkusza wyświetli się komunikat o konieczności wpisania hasła. Po jego wprowadzeniu arkusz Excel otworzy się, a w przypadku wpisaniu błędnego zabezpieczenia, plik pozostanie zamknięty (rys. 6).

(Rys. 6)

Odblokowanie arkusza

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy chcemy zrezygnować z ochrony arkusza i umożliwić jego uruchomienie każdemu użytkownikowi bez potrzeby wpisania hasła?

Wykonujemy wszystko tak samo jak w przypadku ustawienia hasła. Z ta różnicą, że kiedy pojawia się pole do wpisania hasła, nie jest ono puste a zawiera wpisane wcześniejsze zabezpieczenie. Nie pozostaje nic innego jak je usunąć i zatwierdzić. Wtedy arkusz nie będzie już zabezpieczony hasłem (rys. 7).

(Rys. 7)

Ograniczenie wprowadzania zmian

Excel umożliwia wprowadzenie też innych zabezpieczeń, jak na przykład ograniczenie użytkownikowi możliwości wprowadzenia zmian, np. usuwania lub wstawiania kolumn i wierszy.

W tym celu ponownie przechodzimy do widoku ochrony skoroszytu, ale tym razem wybierzemy opcję „chroń bieżący arkusz”. Pojawi się okno dialogowe, w którym są dostępne operacje, które chcemy zablokować. Wybieramy np. wstawianie kolumn i wierszy i te dwie opcje zaznaczamy, następnie wpisując dwa razy hasło, niezbędne do przywrócenia pierwotnych ustawień (rys. 8 i 9).

(Rys. 8)

(Rys. 9)

Sprawdźmy, czy możemy wstawić dozwoloną kolumnę lub wiersz. Jak widać, nie ma takiej możliwości i opcja ta nie jest dostępna.

Jeśli chcemy natomiast usunąć hasło i dać nieograniczone możliwości poruszania się w arkuszu kalkulacyjnym przez użytkownika - przechodzimy do zakładki Recenzja i klikamy opcję „nie chroń arkusza”. Pojawi się wtedy pole w którym wpisujemy hasło, które odblokowuje dany arkusz (rys. 10 i 11).

(Rys. 10)

(Rys. 11)

Ukrywanie zakładek

W pracy z arkuszem kalkulacyjnym zdarza się, że chcemy aby niektóre zakładki nie były widoczne. Najeżdżamy na nazwę arkusza, który chcemy ukryć i klikamy prawym przyciskiem myszy. Z opcji które się pojawiły wybieramy wyświetl kod. Wyświetla się okno, w którym możemy pisać makra, na szczęście nie musimy pisać żadnego kodu VBA, wystarczy tylko jedna prosta zmiana w opcjach arkusza (rys. 12).

(Rys. 12)

Na dole po prawej stronie wybieramy Visible (definiujący widoczność arkusza) a następnie zmieniamy na 2 (rys. 13).

(Rys. 13)

Wskazany arkusz nie jest już widoczny, i nawet kiedy spróbujemy go odkryć, to Excel zachowa się tak jakby tego arkusza nie było. Co zrobić, żeby przywrócić ukryty arkusz?

Należy wykonać analogiczną operację z tym, że opcje widoczności należy ustawić nie na 2, a na -1, wskazując wcześniej w oknie VBA na którym arkuszu ma odbyć się zmiana (rys. 14 i 15).

(Rys. 14)

(Rys. 15).

Wykonaj zadanie samodzielnie
Dostępne po opłaceniu
Pobierz gotowy arkusz z lekcji
Dostępne po opłaceniu
Kolejne kroki dostępne dla użytkowników którzy wykupili pełny dostęp

Jeszcze się wahasz?

Zobacz, co zyskasz, mając pełny dostęp:

  • Dostęp do wszystkich lekcji video
  • Materiały do ćwiczeń
  • Dodatkowe artykuły z trikami
  • Formularze gotowe od razu do użycia
  • E-booki pogłębiające Twoją wiedzę
  • Certyfikat potwierdzający Twoje umiejętności
Sprawdź co oferuje serwis Sprytny Excel »

Masz już konto w serwisie?

Zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
- Twój pierwszy krok do lepszych wyników
Oglądaj pełne lekcje i wiedz więcej!
Masz już konto w serwisie?
Zaloguj się »

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma